Click here to return to Messiah College's homepage
A A A
 

Messiah Team Triathlon 2010 Results

 

2010 Overall Triathlon Results (pdf) 2010 Triathlon Results by Division (pdf)  

 

 

2010 OVERALL MESSIAH TEAM TRIATHLON RESULTS

 

Relay

 

Team Age

 

Final Time

Team Name

Team Age

Final Time

Pura Vida

61

1:05:11

Team Kickface

61

1:06:12

JFK

63

1:06:41

Robin The Rich

77

1:09:57

Courtesy Flush

56

1:12:19

The Dachlojos

60

1:12:41

D-M Squared

136

1:12:56

The Murray Men

147

1:14:04

Tally Shooters

63

1:14:12

The Professional Beggars

104

1:16:38

G4

71

1:17:40

Messiah Army ROTC

62

1:19:46

The BTI's

65

1:20:07

BUS

134

1:20:11

Red Robins

58

1:20:34

JAM

59

1:26:03

The Good Team

105

1:26:22

P6

117

1:27:07

CBIC

136

1:27:50

Knick-Knack-Patty-Whacks

62

1:31:46

The Wonder Women

63

1:33:29

SALT

64

1:35:40

Livestrong

60

1:36:06

Trailmixers

58

1:38:07

Team DPS

100

1:40:54

Alacrity

58

1:41:49

R2

57

1:43:59

 

 

2010 Messiah Team Triathlon Results by Division

 

Place

Division

 

Time

Team Members

 

 

 

 

 

 

MC Community (F&M) <120 yrs

 

 

 

1st

JFK

 

1:06:41 *

Krista Morin - Frances Eanes - Juliette Brinks

2nd

Robin The Rich

 

1:09:57

Steph Jury - Brent Smith - Mindy Smith

3rd

P6

 

1:27:07

Kyle Letner - Mike Russ - Dawn Letner

 

 

 

 

 

 

MC Community (F&M) >120 yrs

 

 

 

1st

CBIC

 

1:27:50

Jeff Bell - Tom Hale - Amanda Sigel

 

 

 

 

 

 

MC Community (M) <120 yrs

 

 

 

 

G4

 

1:17:40 *

Derek Coyle - Chad Killian - Jordan Novak

 

 

 

 

 

 

MC Community (M) >120 yrs

 

 

 

1st

The Murray Men

 

1:14:04 *

Rich Luley - Jonathan Lauer - Brian Frank

 

BUS

 

1:20:11

Mike Schmelzer - Bob Bartels - Harold Underwood

 

 

 

 

 

 

Employee/Student (M) >120 yrs

 

 

 

1st

D-M Squared

 

1:12:56 *

Mike Cosby - Doug Miller - Mark Rebuck

 

 

 

 

 

 

Employee/Student (F&M) <120 yrs

 

 

 

1st

Team DPS

 

1:40:54

David Shirer - Lynn Maynard - Elizabeth Williams

 

 

 

 

 

 

Employees (F) <135 yrs

 

 

 

1st

The Good Team

 

1:26:22 *

Rhonda Good - Brenda White - Deborah Tepley

 

 

 

 

 

 

Employees (F&M) <135 yrs

 

 

 

1st

The Professional Beggars

 

1:16:38 *

Erin Beck - Robert Brown - Kaitlyn Campbell

 

 

 

 

 

 

Students (F)

 

 

 

1st

Red Robins

 

1:20:34 *

Katelyn Clark - Audrey Hanselman - Erin Horst

2nd

Knick-Knack-Patty-Whacks

 

1:31:46

Roanna martin - Carolyn Lawry - Brynn Lettieri

3rd

The Wonder Women

 

1:33:29

Stephanie Shenk - Ashley Praetsch - Bryanna Gederberg

4th

SALT

 

1:35:40

Melissa Hardy - Caroline Sharp - Katelyn Miller

5th

Alacrity

 

1:41:49

Amanda Brong - Janae Griffith - Talisha Maxwell

6th

R2

 

1:43:59

Rochelle Blakely - Elizabeth Wormald - Sophia McClain

 

 

 

 

 

 

Students (M)

 

 

 

1st

Pura Vida

 

1:05:11 *

Brandon Baker - Jared Clugston - Josh Mull

2nd

Team Kickface

 

1:06:12

Zach McArdle - Alex Harding - Jordan Forney 

3rd

Courtesy Flush

 

1:12:19

Spenser Warren - Andrew Breighner - Murray Beachtel

4th

Tally Shooters

 

1:14:12

Paul Fuerth - John Forsythe - Matthew Halburd

5th

Messiah Army ROTC

 

1:19:46

David Smith - Aaron Lee - Kenny McCustion

6th

The BTI's

 

1:20:07

Ryan Johns - Lucas Messiack - Steven Speicer